Jant Düzeltme

Nedir ve Nasıl Olur?

Jant düzeltme nasıl yapılır gibi sorularınız cevabını vermekteyiz. Konu hakkında detaylı bilgi için bizlere telefon üzerinden ulaşabilirsiniz. Müşteri memnuniyetini esas alan ilkemizle sizlere en iyi hizmeti verebilmek adına çalışmalarımıza devam ediyoruz.


Jantlarda oluşan hasarlar aracın titremesine ve sağa/sola çekmesine lastiklerinizde hasar oluşumuna neden olur. Bu sebeple jant düzeltme işleminin uygulanması, araç dinamiği ve sürüş konforu için büyük önem taşır. Kaza sonucu yamulan ya da çatlayan alaşımlı, çelik alaşımlı ve normal jantlar olmak üzere tüm jant tiplerine jant düzeltme işlemi uygulanmaktadır. Kaza haricinde inmiş lastikle seyir halinde devam eden araçlarda da jant yamulmaları meydana gelmektedir. Hasar gören jantların, jant düzeltme makinesinde eski haline getirilmesi gerekir.


Meydan a gelen kazalar sebebiyle hasar görebilir hatta kırılabilir. Jant tamiri, bu noktada araç sahipleri için ekonomik bir çözüm olmaktadır. Jant tamiri işleminin yapılması araç güvenliği için çok önemlidir.


Jant düzeltme jant onarım yöntemidir. Bu gibi durumlarda, çeşitli sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Pres ile jant düzeltme veya ısıtma ile jant düzeltme olarak ikiye ayırmak mümkündür. İki yöntem de farklı durumlarda kullanılabilir. Presle düzeltme için torna makinelerine benzer çeşitli makineler bulunmaktadır düzeltmeler genellikle eğilme gibi durumlarda yapılmaktadırlar ve alaşım jantların düzeltilmesinde kullanılmaktadırlar. Ancak genellikle eğilme, bükülme gibi bu Isıtma yöntemi ile düzeltmede ise adından da anlaşıldığı üzere janta kaynak yöntemi ile müdahale edilir ve çatlak, kırık gibi durumlar düzeltilebilir. Bu yöntem alaşım jantlarda tavsiye edilmemektedir, hatta sakıncalı bulunmaktadır. Çünkü ısıtma kaynak yöntemi alaşımlı jantlardaki bağ yapısını bozarak jantın özelliğini yitirmesine neden olmaktadır. Bu surette metal sertleşir aşırı kırılgan olur kumlama yapılması gerekir

ASK